Razgaiatul, 406 coupe, jurnal de bord

Acasă Forumuri Jurnal de bord Razgaiatul, 406 coupe, jurnal de bord

• Acest subiect este gol.
Vizualizare 1 articol (din 1 în total)
  • Autor
    neog
    Vizitator

Sper ca acest prim post pe topicul asta s-a nu plictiseasca. Pentru cei ce nu isi aduc aminte de mine…, sunt cel ce a visat indeajuns pana cand puterile l-au sustinut, si cu putin ajutor si rabdare, a reusit sa-si indeplineasca visul: achizitionarea unui 406 coupe. Dupa multe cautari, si promisiui, m-am intors sa vi-l prezint. Din pacate nu stiu cat timp o sa am, pentru ca boala mea nu s-a vindecat, si acum m-a aflu doar in permisie din spital (pentru cunoascatori ).
    O sa dau cateva scurte detalii, despre Leut, apoi in viitoarele posturi o sa prezint foarte succind calatoria.
    Model 406 coupe, motor 2000 cm, 16 V, 99 kw, 134 cp,cuplu maxim atins la 6000 rpm,kg 1460,km reali garantati de dealer 112700, an fabricatie: august,1999, achizitionata prima data octombrie, 2000, desi nu cred ca o sa conteze la inmatriculare, euro2, si nu in ultimul rand culoare albastru de recif.
    Masina a fost achizitionata de la dealer BMW din Heillbron. Ce este ciudat, foarte ciudat ca masina se afla la dealer din 2006, si nu a mai facut nici un km de atunci, dovedit prin acte cu data ultimei revizii, la 112 400 km, cu aproximatie. Masina arata impecabil, nici o zgarietura, la tabla, exceptie bara fata la colt, unde mai tot ce am vazut erau julite. Distributie a fost schimbata la 112 000 km, iar masina am primit-o cu 4 anvelope de iarna. Cat despre comportamentul pe sosea, nu am ce spune, si nici nu pot comenta deoarece nu poti comparati autobenzile lor cu drumul nostru Timisoara – Alexandria. Merge impecabil, nici un zgomot ciudat, amortizare foarte buna a gropilor, putin dura totusi, stabilitate foarte buna la viteza. Consumul mediu din Heillbron pana Nadlac, 6.5l, la o viteza medie de 110 – 120 km/h, pe drumuri impecabile, la turatii de 2500-3000. Cuplul si puterea se fac simtite de abea de la 3000 rpm in sus, dar si consumul creste uluitor, cel putin cel instant :). Ce sa mai, primele impresii sunt toate foarte promitatoare si foarte multumitoare.
    O sa mai revin cu alte detalii, dar din pacate nu am facut cine stie ce drumuri prin Romania. Zilele astea, cat sunt in permisie, o sa adaug si niste poze cu „Leutzul singuratic de pe acest site”. Nu ezitati sa intrebati daca aveti ceva curiozitati sau nelamuriri. See u!

Vizualizare 1 articol (din 1 în total)
  • Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.