Probleme roata stanga Peugeot 206

Acasă Forumuri Probleme, solutii si date tehnice Probleme roata stanga Peugeot 206

• Acest subiect este gol.
Vizualizare 1 articol (din 1 în total)
  • Autor
    Anonim
    Vizitator

Buna,
    am si eu o problema foarte insistenta.
    Am un Peugeot 206 (in doua usi) din 2004. De ceva timp reactioneaza ciudat in viraje in sensul ca, atunci cand ma deplasez cu viteze de 60 sau mai multi km pe ora, mai ales pe DN-uri si virez spre stanga (volanul la un unghi de 30 de grade sau mai mult), masina ma trage brusc si scurt spre stanga ca si cum ar „fugi” roata stanga iar cand intorc volanul inapoi se simte ca si cum roata ar „reveni la locul ei”. La viraje spre dreapta, la orice viteza reactioneaza perfect normal.  Nu este foarte puternic deoarece pot controla reactia fara sa devieze pe contrasens insa devine ingrijorator pentru ca persista de peste 6 luni. Am observant recent ca bara antiruliu era desprinsa de roata stanga si ma gandeam ca s-ar putea sa fie din acea cauza (am facut multi km fara sa oberv ca lipseste, dus-intors praga etc.)
    Ce am facut pana acum:
    schimbat ambele bare antiruliu dupa ce am observant
    schimbat discuri si placute de frana
    reglat directia si schimbat rotile intre ele
    schimbat bucsa de la roata stanga deoarece la directie mi-au spus ca ar agata bucsa (era defecta) si deaia reactioneaza asa
    dupa toate aceaste nu s-a rezolvat problema. dupa schimbarea bucsei e mai stabila la viteze mai mici dar la peste 60 pe ora pe DN la fel face.
    capetele de bara si bratele sunt in regula
    ar mai trebui sa mentionez ca se aude si un scartait venind de la roata stanga tot la viraje spre stanga (dupa ce au schimbat discurile si franele) dar nu stiu daca o fi de la discuri sau altceva
    pe drum drept masina nu trage in nicio directie. daca las volanul drept, drept merge
    + am observat ca uneori si la schimbatul vitezelor sare usor volanul 2-3 cm spre stanga sau dreapta

sper ca cineva sa-mi poata spuna macar ce ar putea fi deoarece devine FOARTE ingrijorator si costisitor
    Merci anticipat.

Vizualizare 1 articol (din 1 în total)
  • Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.