Detalii tehnice: Jante & Anvelope.Intrebari si raspunsuri.

Acasă Forumuri Probleme, solutii si date tehnice Detalii tehnice: Jante & Anvelope.Intrebari si raspunsuri.

• Acest subiect este gol.
Vizualizare 1 articol (din 1 în total)
  • Autor
    tnt
    Vizitator

Pentru ca probabil nu sunt singurul care are problema asta, m-am gandit ca cei mai pusi in tema sa ne lamureasca si pe noi. Eu am intrebat in stanga si-n dreapta dar am primit raspunsuri diferite legate de dimensiunile anvelopelor.

Prin urmare, propun ca aici sa deslusim tot ce tine de detalii tehnice ale anvelopelor si jantelor.

Pentru inceput: 195/65/R15

Aici R15 e dimensiunea jantei. Dar 195 si 65.. ce reprezinta? O explicatie insotita de poza este binevenita.. ca sa nu existe dubii.

La jante: 6,5 x 15”; 7,5 x 17”

Aici 15” si 17” arata dimensiunea jantei. 6,5 si 7,5 arata latimea? Si daca da.. masurata in inch?
    Tot la jante mai intra numarul de prezoane si distanta dintre ele.

Mai vin cu una bucata intrebare: O data cu cresterea diametrului jantei, scade talonul cauciucului.. in asa fel incat lungimea exterioara a cauciucului sa ramana aceeasi (zona care ruleaza pe asfalt), o explicatie e binevenita si aici, daca trecem de la jante de 15 la jante de 17, ce numere se schimba la cauciuc pentru ca acesta sa nu aiba o circumferinta mai mare decat cel vechi.

Daca vi se pare banal.. puneti macar 1-2 link-uri unde pot citi informatiile astea.

Acest thread va ramane doar pentru intrebari si raspunsuri,nelamuriri,semne de intrebare asupra unui produs din aceasta gama.

Vizualizare 1 articol (din 1 în total)
  • Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.