Cum schimbam singuri ledurile la A/C manual…

Acasă Forumuri Probleme, solutii si date tehnice Cum schimbam singuri ledurile la A/C manual…

• Acest subiect este gol.
Vizualizare 1 articol (din 1 în total)
  • Autor
    Seby
    Vizitator

Dupa cum am promis de cateva zile am zis ca o sa revin cu un tutorial despre cum se schimba ledurile de la A/C manual…operatiunea se face pe un 307 2.0 HDI model 2002…

Buuuunnn…hai la treaba :

1. in principiu aveti nevoie de ceva scule :)

LedACmanual010.jpg

2. scoateti scrumiera din locul ei si desfaceti cele 2 suruburi

3. scoateti pielea ce acopera schimbatorul

4. cu o surubelnita scoateti acel plastic dupa cum urmeaza in img de mai jos…atentie de sus mergeti in jos

LedACmanual002.jpg

5. dupa ce luati acea masca jos desfaceti cele 4 suruburi…la fel ca in imagine

LedACmanual003.jpg

6. dupa ce ati desfacut cele 4 suruburi inpingeti frumos cu degetul putin in partea de sus si intoarceti blocul acela de A/C cu spatele spre voi, sa aveti acces la leduri. O sa observati ledurile dupa cum urmeaza…

LedACmanual007.jpg

acum dupa ce ati ajuns la leduri cu un cleste cum e cel de mai sus sa fie cu botul mai subtire…rotiti frumos ledurile in stanga sau in dreapta (unde doriti,nu conteaza) pana simtiti ca iasa din soclu…

dupa ce le scoateti o sa arate asa…

LedACmanual009.jpg

acum mergeti la magazin si cumparati leduri si le inlocuiti exact la fel cum le-ati si desfacut…e simplu…

bineanteles ca nu am stiut smecheria ca se pot desface din spate si am desfacut de tot blocul acela de A/C…si daca tot l-am desfacut o sa pun mai jos ceva poze sa vedeti despre ce e vorba…

LedACmanual004.jpg

LedACmanual005.jpg

p.s. sper ca am reusit sa va fac cat de cat sa intelegeti…daca nu va este clar ceva, va ajut cu placere…

numai bine…

Vizualizare 1 articol (din 1 în total)
  • Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.